Статистика сторінки
Слів у статті:
482
Символів в статті:
4218
Відвідувачів статті:
3689
Сторінку переглянуто:
3043

ТЕС і ТЕЦ в Україні

Директорія статі: ГоловнаВиробництво – Енергія (виробництво)

В Україні діє потужний, високорозвинений електроенергетичний комплекс з повним технологічним циклом проектування, побудови ТЕС і АЕС, виробітку, розподілу і збуту електричної та теплової енергії.

Потужність електростанцій України на початок 2003 року становила 52,9 млн кВт.

Виробіток електроенергії електростанціями України в 2002 році був 86,3 млрд кВт*год.

Основа електроенергетики України — об'єднана енергетична система, яка виробляє і здійснює централізоване безперервне енергозабезпечення промисловості та населення країни, взаємодіє з енергосистемами сусідніх країн, забезпечує експорт та імпорт електроенергії.

Виробіток електричної енергії здійснюється шістнадцятьма тепловими електростанціями, чотирма атомними електростанціями і вісьмома гідравлічними електростанціями.

Основні пріоритети розвитку енергетичної галузі визначає Енергетична стратегія держави на період до 2030 року з формулюванням її основних концептуальних положень. На ТЕЦ здійснюється комбінований виробіток електричної та теплової енергії. Ці станції входять до складу систем централізованого теплозабезпечення підприємств і майже 63 % побутових споживачів.

Встановлена потужність ТЕС України на 01.01.2002 р. становила 36,4 млн кВт, а ТЕЦ 6,4 млн кВт, або 68,8 % від загальної встановленої потужності всіх електростанцій.

Собівартість виробленої на ТЕС електроенергії 10,86 коп/ кВт*год, тоді як у середньому по галузі вона становить 10,1 коп/ кВт*год. При цьому паливна складова у собівартості електроенергії для них сягає 80,85 %.

Для стабілізації фінансово-господарської діяльності галузі ТЕС та ТЕЦ планується і здійснюється низка заходів щодо поліпшення техніко-економічних показників завдяки:
? здійснення технічного та технологічного переозброєння та реконструкції одночасно з упровадженням комплексу природоохоронних заходів;
? зниження питомих витрат палива на виробіток електричної та теплової енергії;
? створення системи наукового супроводження, інвестицій-но-кредитного забезпечення та практичної реалізації науково-технічної політики.

У більшості випадків невеликі та середні підприємства мають свої котельні цехи для виробництва пари та гарячої води або газотурбінні установки.

Перед ученими та спеціалістами виробництва енергії ставиться завдання максимально перетворити накопичену природою енергію палива в електроенергію і тепло.

Більшість діючих теплових електростанцій має коефіцієнт конверсії палива (ККП) в електроенергію у межах 30—33 %. Водночас комбінований цикл (парогазові установки) дає змогу використати енергію природного газу на 54—56 %, тобто, спалюючи таку ж саму кількість газу, можна одержати практично вдвічі більше енергії. Установки комбінованого циклу різної потужності можна з успіхом використовувати для потреб в енергії на регіональному та місцевому рівнях. Компанія General Electric першою випустила газотурбінні установки (ГТУ) і отримала замовлення на сотні таких установок.

Виробництво газотурбінних електростанцій потужністю від 2,5 до 25 МВт освоєно на багатьох турбінних підприємствах України. Експлуатація поліенергетичних газотурбінних станцій (ПЕГТС) здійснюється багатьма підприємствами промисловості. ПЕГТС генерують одночасно в різних співвідношеннях електроенергію, пару, гарячу воду, тепле повітря, холод, вакуум тощо. Економічні показники експлуатації їх в 2,5 раза перевищують показники генеруючих потужностей ТЕС, їх експлуатація є економічно чистою та безпечною, ресурс 100 тис. годин (11 років), термін окупності 1—1,5 року. Газотурбінна енергетика США, Англії і Японії становить близько 30 % усієї генеруючої потужності названих країн.

Сьогодні у світі працюють тисячі установок ГТУ і ПЕГТС загальною потужністю близько 30—40 ГВт.

Розробка нових прогресивних технологій спалювання вугілля з підвищеним ККП дає змогу сподіватись на «продовження життя» вугільної енергетики.

Перспективною технологією може стати газофікація вугілля і наступне одержання газу в комбінованому циклі. Розробляються технології виробництва та застосування біогазу. Нині в світі близько 14 % енергії виробляється за рахунок біомаси.

Стаття №52 | Переглянуто: 3043 | Додано: 08 жовтеня 2012 г.

Чому Ви ще не прокоментували? Залишіть свій коментар! Весь Інтернет заждався вже!

Ваше Ім'я Чол. Жін. Як нам Вас величати?
Антиспам захист

- Напишіть назву цього сайту по-українськи
(якщо Ви не в курсі, сайт називається "Вікіатлас")

Текст коментарю
   

На правах реклами:

© wikiatlas.org.ua 1995 - 2017 Копіювати текст тільки з прямою силкою на сайт ВікіАтлас – головна | Реклама