Статистика сторінки
Слів у статті:
432
Символів в статті:
3022
Відвідувачів статті:
815
Сторінку переглянуто:
740

Концепції людського капіталу

Директорія статі: ГоловнаНавчання/РоботаНавчальні матеріали

У Україні перевага віддається концепції людського капіталу Дж. Кендріка. На його думку, капітал – це все, що забезпечує здатність протягом певного періоду створювати певний продукт і дохід, включаючи неринкові форми доходу. Капітал ділиться на дві основні складові – речовинний і нематеріальний капітал, а кожна з цих частин, у свою чергу, розділяється на капітал втілений і невтілений в людях. До людського капіталу відноситься втілений в людях речовинний і нематеріальний капітал.

Речовинний капітал, втілений в людях, – це капітал, одержаний шляхом вкладень у формування і виховання людини. Нематеріальний капітал включає витрати на освіту, професійну підготовку людини, його здоров'я, а також на мобільність трудових ресурсів. Загальноосвітні і практичні знання, які відносяться до втіленого в людях нематеріального капіталу, складають основну масу всіх знань, що є в природі, включають знання інтелектуальні і духовні. Інтелектуальні знання є знаннями про навколишній світ, людське суспільство культурі, а духовні – це знання про місце і призначення людини в світі, його головних життєвих цінностях. І інтелектуальні, і духовні знання людина одержує за допомогою гуманітарної освіти. І хоча гуманітарна освіта здатна приносити дохід не в грошових, а лише в психологічних формах, проте це не може служити підставою для невизнанні створеного освітою запасу знань як капіталу.

Практично знання розраховані на те, щоб підготувати людину до конкретного виду трудової діяльності. Людина одержує такі знання частково за рахунок освіти, але головним чином шляхом професійної підготовки. Саме практичні знання, одержані в процесі навчання і професійної підготовки, спеціально зорієнтовані на збільшення здатності людини створювати дохід. Рівень же загальноосвітніх знань лише робить таку здібність масштабнішої і сприйнятливішої до новизни і прогресивного досвіду.

В той же час, дуже часто в справі збільшення заробітку найважливішими виявляються не знання, уміння і освіта, а знайомства і зв'язки людини. Хороша підготовка і міцне здоров'я ще не гарантують відповідного доходу. Відома безліч випадків, коли люди з однаковою освітою, досвідом і інтелектуальним потенціалом виявляються на різних полюсах матеріального благополуччя. У реальному житті діє велике число різноманітних, нерідко випадкових чинників, від яких залежать доходи і благополуччя людини. Ця обставина підтверджується дослідженнями Технологічного інституту Карнегі, в результаті яких ще в першій половині XX ст. було встановлено, що фінансові успіхи фахівців, зайнятих навіть в таких технічних складних сферах економіки, як машинобудування, приблизно лише на 15% обумовлені їх професійними знаннями, і на 85% – умінням спілкуватися з колегами, особистими якостями і здатністю керувати людьми. Такі факти означають, що індивідуальні особливості людини в плані його комунікабельності, уміння контактувати з людьми є також важливою складовою людського капіталу.

Стаття №120 | Переглянуто: 740 | Додано: 04 грудня 2012 г.

Чому Ви ще не прокоментували? Залишіть свій коментар! Весь Інтернет заждався вже!

Ваше Ім'я Чол. Жін. Як нам Вас величати?
Антиспам захист

- Напишіть назву цього сайту по-українськи
(якщо Ви не в курсі, сайт називається "Вікіатлас")

Текст коментарю
   

На правах реклами:

© wikiatlas.org.ua 1995 - 2016 Копіювати текст тільки з прямою силкою на сайт ВікіАтлас – головна | Реклама