Статистика сторінки
Слів у статті:
1153
Символів в статті:
8928
Відвідувачів статті:
7503
Сторінку переглянуто:
6690

Методи кримінологічних досліджень

Директорія статі: ГоловнаБізнес і ФінансиЮриспруденція

Мова йде про ті конкретні способи, приймання, які використовуються при кримінологічному аналізі. Мова йде про аналіз злочинності, про те, як можна вивчати особливості особистості, тих, хто вчиняє злочин і т.д. Кримінологія власних методів не має. Звертається до соціологічних методів, що обумовлюється предметом кримінології. Однак широко використовуються загальнонаукові, універсальні методи, тільки зміст одержує кримінологічне переломлення.

Загальнонаукові методи: аналіз, синтез, історичний, спостереження й ін. (посм. самостійно). Пізнання не є кінцевим, щораз можливо одержання нового знання. Усі ці методи використовуються з урахуванням предмета. Напр., порівняльний метод використовується шляхом зіставлення, а значить їсти можливість потім виявити особливості – злочинність у регіонах, злочинність в історичному аспекті, злочинність у світових масштабах, злочинність осіб, виділених за різною ознакою – городян і жителів сільської місцевості і т.д. Особливості особистості, що роблять злочину окремих категорій. Є нова область – комп'ютерні злочини. Особистісні особливості настільки оригінальні, що навіть із іншою категорією не переплутаєш: молодий вік, висока інтелектуальна розвиненість, контакти (практично немає контактів). Загальнонаукові методи таким чином широко застосовуються, але з урахуванням особливостей предмета кримінології.

Експериментальний метод. У силу особливостей досліджуваних явищ цей метод не годиться. За найрідшими виключеннями.

Важливо засвоїти наступне: яку б завдання ми перед собою не поставили, немає якого-небудь комплекту методів, різні завдання – різні методи. Кожний метод має якісь позитивні, якісь негативні моменти. Важливо розуміти, що може дати кожний метод і в міру необхідності доповнювати його іншими.

У навчальній літературі розкривається зміст безлічі методів, порядку півтора десятків.

Документальний метод

Документальний метод – це дані відомств про злочинність у країні, у регіоні і т.д.; статистичні звіти, матеріали кримінальних справ. Це те, що лежить на поверхні. Також звертання до ЗМІ.

Один з варіантів документального методу – дослідження через ЗМІ з розривом 5 років рівня терпимості злочинності. Цікаві дані можна знайти не тільки з даних МВС, Верховного Суду, але й по базі даних медичних установ. Факти реєструються, якщо факт убивства сховати можна, те при заподіянні шкоди здоров'ю необхідний обіг у мед. установа. Дані страхових компаній суттєво міняють виставу про кількість квартирних крадіжок, громадяни не завжди повідомляють у міліцію, а якщо квартира застрахована, то в страхову компанію громадяни звертаються завжди. Різний ступінь вірогідності даних. Гарний метод, показується реальні дані, але може показати тільки те, що зафіксоване, і тільки в тому обсязі, у якім зафіксовано. Факти відбиваються, але причини не відбиваються.

Метод опитування

Опитування проводиться у двох видах: інтерв'ю й анкетування. Анкетування може проводитися очно або заочно, найчастіше проводиться формалізоване. Питання анкетного плану, відповіді – так, ні, іноді й т.п. Зручність – якщо відповіді формалізовані, те легко обробляти. Можна анкетами охопити великий обсяг, одержати інформацію від більшої кількості людей. Анкетування можна проводити анонімно. Іноді люди на анонімні питання відповідають правдивіше. Анкетування громадян стабільно показує, що рівень довіри до органів охорони правопорядку низок, таким чином міліцію громадяни боятися не менше ніж злочинних зазіхань (рязанські дані). Суть у тому, що якщо пропонуються певні відповіді, нюансів уже не вловиш. Тому це не самий зроблений метод.

Інтерв'ю – проводиться очно, у формі бесіди. Гнучка форма. Питання для різних груп населення можна формулювати по-різному, щоб було зрозуміле всім і викликала довіра. Інтервирування не може бути анонімним. Можна вловити відтінки, реакції, урахувати инд. особливості. Правда, багато залежить від підготовки інтерв'юера. Але це досить дорого й складно. За даними інтерв'ю, люди, що зробили насильство, – менш толерантні.

Коли проводиться опитування населення, категорій осіб, це звичайно як опитування – інтерв'ю або анкетування.

Метод експертного опитування виділяють окремо. Люди відповідають виходячи із власних знань, вистав. Точні дані одержати неможливо в силу якихось обставин. Напр., неможливо одержати точних даних в 1990 рр. про те, яка буде злочинність в 2000 р. Експертне опитування проводиться завжди по якійсь конкретній проблемі – напр., який буде злочинність через 5 або 10 років. Може проводитися очно або заочно, ніколи не може проводитися анонімно. Це, звичайно, не точний метод, а приблизний. Щоб зробити його точніше, полярні думки відкидають, а залишають стійку середину. Цей метод частіше використовується як додатковий або коли не можна використовувати інший метод.

Метод контрольної групи

За допомогою цього методу вивчають найчастіше умови життєдіяльності особистості, особливості особистості, поширеність тих або інших кримінологічних …

Типовість ознак для якоїсь групи. Можна перевіряти що завгодно таким методом. Береться якась група. Напр., чи правда злочинців серед непрацюючого населення більше, чим серед працюючого. Беремо групу осіб у МЛС. Далі беремо й підбираємо групу, що підходить по всіх ознаках, крім досліджуваного ознаки ( тобто при доборі групи не з'ясовується питання про те громадянин, що працює, або непрацюючий). Контрольна група підбирається поштучно – кількість чоловіків і жінок, кількість проживаючих у сільській місцевості й у міській місцевості і т.д. Єдине, що не запитуємо – хто працює, а хто немає. Підбираємо по всіх параметрах, які видадуться істотними, потім порівнюємо. Це дорогою, складний метод. Складно формувати контрольну групу, застосуємо на порівняно невеликих масивах. Його використовують у тих випадках, коли більш простих, надійних методів немає. Ненадійність методу – якщо не врахувати який-небудь параметр, те можна одержати недостовірний результат. Метод використовується іноді в кримінологічних дослідженнях. Один з улюблених варіантів – бажання знайти природну передумову злочинної поведінки. Напр., 47 хромосома, яка за деяким даними пов'язана з агресивною поведінкою людей. У США було проведено таке дослідження. Було вивчено понад 5 тис. чоловік. У результаті підозра з 47 хромосоми було знято, тому що результати були такі: 2 відсотка людей, що не володіють 47Х, вчинили злочин, 0,7 відсотків людей, що володіють 47Х, вчинили злочин. Було зроблене припущення, що невдало була підібрана контрольна група, тому що людей підібрали з поліцейського коледжу.

Метод соціології

За допомогою цього методу можна вимірювати … - наявність конфлікту, лідерів, відторгнених і т.д. у групі. По спеціальних методиках проводяться індивідуальні групові опитування. Метод використовується часто, ступінь вірогідності високий. У кримінології використовують для вивчення характеру взаємин у малих групах. На 100 людей він уже не підходить.

Різні варіанти вибіркових досліджень. Суть вибірки – сформувати достовірні вистави про ціле по частини, уміння охопити не широтою, а правильно вибрати.

У кримінології більшість досліджень пов'язані з виявленням позицій громадян – бажання (не) громадян скористатися правом на необхідну оборону й т.п. Наскільки вибірка достовірна, існують спеціальні таблиці. Якщо правильно побудувати вибірку, то можна одержати досить достовірні дані. У громадян різні шанси потрапити у вибірку. Вибір присяжних відбувається методом випадкової машинної вибірки. Суцільні вибірки є менш ефективним варіантом. Вони будуть відбивати дані, характерні тільки для даного регіону, району. Квотировування вибірка – уже більш достовірні дані. Проводити дослідження – справа достатня непросте.

Ніколи не використовується один метод.

Також існують інші методи, вивчити їх самостійно.

Про яке б дослідження мова не йшла, звичайно використовується комплект конкретних методів, способів, якими збирається, аналізується інформація.

Методика – система комплексів різних способів. Т. к. одного придатного, універсального методу ні, те звичайно використовуються комплекси методів. Можна підійти подвійно. Можна або розробити власну методику, обміркувавши, які методи й у якому обсязі використовувати, а можна звернутися до типових методик. Практичні потреби – потреби суб'єктів, що займаються правоохороною і т.д. – для них публікуються методики. Абсолютно універсальних методик, звичайно, не існує. Кожний регіон має свої своєрідні особливості: економіки, укладу життя в міському районі й у районі якої-небудь області і т.д. Щораз специфіка повинна бути врахована. Навіть коли беруться типові методики, вони адаптуються яким-небудь образом. Тому що якщо побрати один метод і спробувати додати йому визначальне значення, те можна одержати недостовірні результати.

Стаття №47 | Переглянуто: 6690 | Додано: 05 жовтеня 2012 г.

Чому Ви ще не прокоментували? Залишіть свій коментар! Весь Інтернет заждався вже!

Ваше Ім'я Чол. Жін. Як нам Вас величати?
Антиспам захист

- Напишіть назву цього сайту по-українськи
(якщо Ви не в курсі, сайт називається "Вікіатлас")

Текст коментарю
   

На правах реклами:

© wikiatlas.org.ua 1995 - 2019 Копіювати текст тільки з прямою силкою на сайт ВікіАтлас – головна | Реклама